Turecko: Legálny sex s maloletými?

Takto vyzerala titulka článku – screen z vyrovnávacej pamäte Googlu

Článok bol aktualizovaný 09.09.2016 o 10:23

Ešte nedávno by ste sa po kliknutí na tento odkaz dočítali, že Turecko povolilo sex s maloletými. Dnes sa vám zobrazí dôverne známy nápis “NOT FOUND”. Článok, ktorý mal vyše 148 000 zobrazení (ak bol údaj pri ňom pravdivý), proste zmizol. Žiadne vysvetlenie, ospravedlnenie, nič. Pýtal som sa teda na dôvod priamo portálu Zem a Vek, 08.09.2016 o 14:30 som obdržal odpoveď. Keďže bola poskytnutá prostredníctvom fb konverzácie, požiadal som v zmysle korektnosti o povolenie zverejniť ju. Povolenie som nedostal. Avšak dňa 09.09.2016 nakoniec portál vydal aktualizovaný článok. Či už čitateľom zdôvodnenie stačí, nechám na nich. Takto vyzeral pôvodný článok dňa 04.09.2016.

Článok môžete stále nájsť vo vyhľadávači, avšak už bez odkazu. – screen

Autor článku Juraj Režo napísal, že žiadne slovenské média (samozrejme, okrem alternatívnych) o tejto veci neinformovali. Nezabudol však uviesť, že: “Informácia nie je hoax, ani protiturecká propaganda, pretože s faktickou zhodou ju prezentovali zahraničné médiá.” Pravdepodobne však nemyslel na CNN, The Washington Post, The Guardian či The Independent, pretože tu sa o “faktickej zhode” jednoducho nedá hovoriť. Možno aj preto zabudol spomenúť TASR, ktorá o veci informovala, lenže opäť nie s “faktickou zhodou”.

O čo ide

Dňa 26. mája 2016 Ústavný súd v Turecku naozaj zrušil ustanovenie týkajúce sa sexuálneho zneužívanie maloletých. Rozhodnutie bolo zverejnené 13. júla. Ide konkrétne o článok 103 (1) trestného zákonníka. Rozhodnutie však nadobudne platnosť až po 6 mesiacoch. Taktiež v rozsudku zo dňa 12. novembra 2015 Ústavný súd zrušil článok 103 (2), právoplatnosť nadobudne po roku. Za túto dobu má parlament schváliť nové ustanovenie v súlade s ústavným princípom proporcionality (nie v súlade s legalizáciou). Informovali o tom Ústavný súd a Ministerstvo spravodlivosti v tlačovej správe. ÚS tak vyhovel sťažnosti nižšieho súdu, ktorý argumentoval napríklad nerozlišovaním medzi vekovými skupinami. Podľa názoru nižšieho súdu by totiž dobrovoľný styk s 15-ročnou osobou nemal byť trestaný rovnako, ako zneužívanie 4-ročného dieťaťa. Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Turecko si je vedomé zodpovednosti a svojich povinností v tejto veci.

Svoje odporúčania a pripomienky prezentoval pred parlamentnou komisiou aj Detský fond OSN. UNICEF je odhodlaný pokračovať v spolupráci s tureckou vládou a orgánmi na ochranu detí pri tvorbe nového znenia zákona.

Diplomacia

Tiež je pravda, že Turecko si predvolalo švédskeho vyslanca v súvislosti s tweetom švédskej ministerky zahraničných vecí Margot Wallström. Napísala: “Rozhodnutie Turecka povoliť sex s deťmi pod 15 rokov musí byť stiahnuté. Deti potrebujú viac ochrany, nie menej, proti násiliu, sexuálnemu zneužívaniu.” Turecké Ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že toto tvrdenie je založené na dezinformácii a nie je zlúčiteľné s pravdou.

Predvolaný bol aj rakúsky chargé z dôvodu titulku v  Kronen Zeitung o povolení sexu s maloletými. Noviny sa dali kúpiť na medzinárodnom letisku vo Viedni.

V porovnaní so SR

Za zmienku stojí tiež uviesť, že turecký zákon stanovuje vyššiu hornú trestnú hranicu v prípade zneužívania maloletých, ako nás.

SR: Trestný zákon, § 201
(1) Kto vykoná súlož s osobou mladšou ako pätnásť rokov alebo kto takú osobu iným spôsobom zneužije, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až desať rokov.

Turecko: Trestný zákonník, Článok 103 

(1): Každý, kto sexuálne zneužíva dieťa, potrestá sa odňatím slobody na tri roky až osem rokov.
(2) V prípade výkonu sexuálneho zneužívania vložením orgánu alebo prístroja do tela, potrestá sa páchateľ odňatím slobody na osem rokov až pätnásť rokov. (voľný preklad)

(§ 201 a Článok 103 v článku nie sú celé. Môžete si ich prezrieť vo vyššie uvedených odkazoch.)

Treba si počkať

Na znenie nového zákona si teda musíme počkať. V tejto chvíli však nemožno hovoriť a legalizovaní pohlavného styku s maloletými. A angažovanie sa UNICEF-u v tejto veci, veští predsa len dobrý koniec.

Komentáre