Biblia v amerických knižniciach ostáva

17.4.2016 portál Hlavné správy uverejnil článok, kde zavádza už samotným nadpisom, ktorý má k pravde asi tak ďaleko, ako Hlavné správy k správam.

Článok skopírovala a preložila z webu Eurabia, ktorý sa navyše oháňa latinským Libri Prohibiti, ale keďže sa venujeme prednostne slovenským médiám, je chybou HS, že si neustrážia zoznam spoľahlivých zdrojov.
Už v nadpise upozorňujú, že knihy, ktoré sa dostali na zoznam nevhodných kníh (challenged books), „by mali byť odstránené z verejných knižníc“. Provokačne nasledujúc, že „Korán nevadí“. Všetkým tým, ktorí sa tešili, že majú ďalší dôvod na zanadávanie si na tú zvrátenú americkú spoločnosť: treba si nájsť inú tému – toto nie je nič iné, než hoax.

Od začiatku. ALA (Americká asociácia knižníc) každoročne vydáva rebríček „nevhodných kníh“, ktorý definuje nasledove: „Rebčírek 10 najviac vyzývaných kníh je zostavený expertnou analýzou pracovníkmi Kancelárie pre intelektuálnu slobodu. ‘Výzvy’ sú zaznamenané požiadavky na odstránenie materiálov zo škôl či knižníc“.
Nie len, že to nie je zoznam zakázaných kníh, ale je to len štatistický rebríček požiadaviek na zakázanie či odstránenie. Nič viac, nič menej.

Rebríček 10 najviac vyzývaných kníh (na odstránenie) je už pravidelne zostavovaný koalíciou Týždeň Zakázaných Kníh pre upovedomenie spoločnosti o cenzúre literárneho umenia. Takže slúži na presne opačný účel, než opisujú HS. Naviac, nadpisovej informácii, že „Korán nevadí“, si protirečia sami na konci článka, kde naopak tvrdia, že aj naň sa našli podnety na odstránenie, nie však toľko, aby ho to dostalo na zoznam.

zdroj: tasr.sk

Samozrejme, pre správne vykreslenie atmosféry nezabudli ani obrázok, o ktorom tvrdia, že to tak vyzeralo dodnes (vo verejných knižniciach). Fotografia je pri tom z výstavy zo slovenskej Knižnice Aponiovcov z Oponíc, ktorá je pod správou Slovenskej národnej knižnice (viac info tu).

Komentáre