Mýtus o mýte o globálnom otepľovaní

30. októbra mal celosvetovú televíznu premiéru dokumentárny film Pred potopou (Je s námi konec? / Before the Flood). Producent a hlavný aktér dokumentu, Leonardo DiCaprio, po vymenovaní OSN za „posla mieru so zameraním na klimatické zmeny“, cestuje po svete a hľadá odpoveď na otázku, čo spôsobuje globálne otepľovanie. 96-minútový film nielen zožal úspech u nás i v zahraničí, ale znova rozpútal vášnivú debatu o tom, či sme skutočne zodpovední za prebiehajúce klimatické zmeny, vedenú zväčša ľuďmi zastávajúcimi opačný názor.

Obrázok 1

Z filmu Pred potopou (aj úvodná snímka). Dĺžka šnúry znázořnuje výšku ľadovca roztopeného za posledných 5 rokov

Bábka politickej propagandy

Do tejto diskusie prispelo svojím názorom aj tlačené mesačné periodikum Zem a Vek, ktoré na svojich stránkach 4. novembra publikovalo článok tvrdiac, že známy herec a dlhoročný enviromentalista DiCaprio sa stal „mediálno-politckou bábkou pre propagandu pseudovedy“, ktorá má za úlohu obmedziť slobodu ľudí a zvierat (zavedením prísnejších regulácií pre ťažobný premysel). Autor príspevku, doktor filozofie vystupujúci pod pseudonymom Viktor Memfer, okrem množstva ofenzívnych antoným (medzi pochybnými indivíduami sa nachádza aj hlava katolíckej cirkvi) argumentuje starším dokumentom z dielne producenta Martina Durkina (tvorcu nedávneho hodinového filmu Brexit: The MovieVeľký podvod s globálným otepľovaním, ktorý tvorcom z National Geographic „ušiel, lebo sa im nehodil do agendy“ a odporúča si ho pozrieť, a svojimi skúsenosťami počas svojho pôsobenia v Centre vedecko-technických informácií SR.

go2

Náhľad článku: DiCaprio sa prepožičal na úbohú propagandu. (zemavek.sk)

Veľký podvod s podvodom

Dokument Veľký podvod s globálnym otepľovaním (The Great Global Warming Swindle) sa nám počas 75 minút snaží dokázať, že sme sa stali obeťou politicko-mediálnej propagandy s celkom presvedčivými argumentami. Pokiaľ sa danej problematike nerozumiete.

„Problémom filmu je, že pri dokazovaní pointy sa namiesto vizionárov spolieha na zistenia, ktoré už boli vyvrátené“, píše George Monbiot pre The Guardian. „Hlavné tvrdenie filmu… je postavené na objave dánskeho fyzika Dr. Eigil Friis-Christensen z roku 1991, že nedávne teplotné zmeny sú v nápadnej zhode s dĺžkou cyklu slnečných škŕn. Nanešťastie, nič také nenašiel. Štúdia z roku 2004 publikovaná v časopise Eos ukazuje, že tá ‘zhoda’ bola výsledkom ‘nesprávneho spracovania fyzických údajov‘“, pokračuje. Zaznamenáva tiež slová doktora Gavina Schmidta z NASA, že „tento príklad [zavádzania] je zatiaľ najviac do očí bijúcou extrapoláciou za hranice rozumu, akú sme kedy videli“.

Film spomedzi množstva vedcov obsahuje aj štúdiu profesora Johna Christyho, ktorý ešte v 2006 prehlásil, že sa zmýlil a neskôr je jedným z autorov vydavajúcich štúdiu, ktorá tvrdí presný opak toho, čo je prezentované v dokumente a svedectvo oceánografa Carla Wunscha, ktorý povedal, že bol nielen „kompletne misinterpretovaný“, ale tiež zavádzaný  ľuďmi podieľajúcimi sa na programe. Pre Martina Durkina podobné spôsoby neboli ničím novým. Už v roku 1998 Nezávislá televízna komisia zistila, že ľudí, s ktorými robil rozhovory, boli zavádzaní o obsahu a cieli programov, a ktorých názory boli selektívnou úpravou skreslené. Channal 4, ktorý Durkinove filmy odvysielal, bol nútený sa verejne v hlavnom vysielacom čase ospravedlniť.

Viac a podrobnejšie si o všetkých zobrazených v dokumente a ich štúdiach možno prečítať v článku Kevina Grandia (v angličtine).

97%

Faktom zostáva, že spomedzi všetkých pravidelne publikujúcich vedcov, ktorí sa venujú klimatickým zmenám, 97% súhlasí, že globálne otepľovanie je výsledkom ľudského konania. Film Pred potopou si bolo možné ešte dovčera zdarma pozrieť na oficálnych Youtube kanáloch National Geographic aj v českom jazyku. Ak ste to nestihli, snímku je možné si kúpiť u internetových predajcov.

Poznámka autora

Po prečítaní nadpisu článku Vladimíra Rezeka z Vedeli Ste Že?  som mal na moment obavy, že som prišiel o námet. Text je však, žiaľbohu, minimálne rovnako tak ofenzívny ako ten, na ktorý sa snaží upozorniť a vytvára očividne nelogické asociácie na základe inteligencie tej a tej skupiny ľudí, čo sa v konečnom dôsledku javí úplne kontraproduktívne. Autor do diskusie neprináša nič nové, dokonca nemá ani len úroveň ZaV, aby sa odvolal na nejaký dokument alebo štúdiu. Téma globálneho otepľovania je dôležitá, ale podobné príspevky sú protikladom príkladu, ako by osveta o probléme mala vyzerať.

go1

Náhľad článku: KEĎ SA ALTERNATÍVA STÁVA NEBEZPEČNOU…ZEM A VEK SPOCHYBŇUJE NÁSLEDKY GLOBÁLNEHO OTEPĽOVANIA A AJ LEA (vedelisteze.sk)

 

Článok upravený 16.15, 3.12.2016
Nesprávne som uviedol, že PhD. znamená doktor vied. Ďakujem za upozornenie.

Komentáre