Rodina je nútená odísť z domu. Skončila im zmluva

„Vláda vyhodila miestnu rodinu z domu, ktorý následne dala moslimským migrantom,“ informoval nás 7.6.2016 spravod… portál Hlavné Správy vo svojom manipulatívnom článku, ktorý sa za deň stal druhým najčítanejším. Napriek tomu, že citáciam tentokrát nemožno nič vytknúť, zvyšok článku len ťažko popísať ako objektívny a to nehovoriac o polovici reportáže, ktorá úplne chýba. Takže pekne poporiadku.

Uffe Rustan, slobodný otec dvoch tínedžerov, dostal ústne upozornenie o konci nájomnej zmluvy bez predĺženia týkajúceho sa domu, v ktorom už 9 mesiacov býva. Pravda. Aby tam mesto ubytovalo nové rodiny zo zahraničia. Stále pravda. Moslimských imigrantov zo Stredného východu. Na toto však asi redaktorka zo švédskeho portálu Mitti.se vo svojom článku, na ktorý HS odkazuje, pravdepodobne zabudla. A teraz ten zvyšok.

-1

Uffe Rustan so svojimi synmi Rasmusom a Linusom. Foto: Pekka Pääkkö

„Zákon o osídľovaní“

Od 1. marca je vo Švédsku platný zákon, podľa ktorého mestá, vrátane Lidingö, musia každoročne prijať istý počet prisťahovalcov, ktorým bolo udelené rezidentné povolenie.
„Že musíme prijať nových prisťahovalcov vyplýva zo zákona,“ hovorí Patrik Häggstrand, realitný správca v  Lidingö.
„Je úlohou mesta zaobstarať ubytovanie pre ľudí so špeciálnymi potrebami, zahŕňajúc nových prisťahovalcov,“ mysliac pri tom obytné priestory, v jednom z ktorých býva aj Rustanova rodina.

Krátkodobý nájom

„Noví prisťahovalci dostanú krátkodobú zmluvu, rovnako ako Uffe Rustan a ostatní mestskí nájomníci. Po skončení od mesta nedostanú ďalšie ubytovanie,“ pokračuje Patrik Häggstrand.

Tieto mestské domy a byty „bývajú len vo výnimočných prípadoch prenajímané pre bežné bývanie a ak už, je to vždy otázka krátkodobej zmluvy“ na zväčša 6 mesiacov, ktorú už raz mesto Rustonovcom predĺžilo.

Neplatné upozornenie

Napriek tomu všetkému však pre Uffe ešte všetko nemusí byť stratené. Podľa zákona o prenájmoch musí byť ukončenie každej nájomnej zmluvy na dobu dlhšiu ako tri mesiace podané aspoň tri mesiace pred jej vypršaním v písomnej podobe.
„Ukončenie po telefóne neplatí,“ tvrdí Anders Ardestam, Uffeho právnik. Dúfa, že Lidingö svoje rozhodnutie stiahne. Nádej im určite dodávajú aj slová primátorky Anny Rheyneuclaudes Kihlman: „Všetky ukočenia prebehnú podľa pravidiel. Je tu však jeden prípad, ku ktorému sa vrátime a skontrolujeme.“

A takto sa robí objektívna reportáž.

Komentáre