Agent Mossadu na čele ISIS?

Ľudí odjakživa lákalo nahliadnuť do zákulisia zdanlivo nevysvetliteľných dejinných udalostí. Chceli poznať skutočné motívy a pravých aktérov, ktorí z pozadia ťahajú nitkami osudu celého sveta. Na scéne sa objavovali tajné spolky ako slobodomurári alebo ilumináti, ale i celý národ – Židia. Hlavnespravy.sk, publikujúc preklad článku Проект Великий Израиль – закулисный мотив войны в Сирии (Projekt Veľkého Izraela – zákulisný motív vojny v Sýrii), uverejnený na webe kramola.info, len oprášili starú ideu, prítomnú vo svete hádam odnepamäti, odeli ju do modernejších šiat a predstavili svojim čitateľom.

Skôr, než sa budeme venovať samotnému článku, prezrime si stránku kramola.info, ktorá zverejňuje (okrem iného) rôzne „zaujímavosti“. Spomedzi najfantastickejších spomeňme problematiku slovanského pôvodu Etruskov (popri Grékoch najvýznamnejší učitelia starovekých Rimanov) či údajne sfalšovanú históriu Európy, keď malo dôjsť k vymysleniu stáročí dejín, aby zdôvodnili historickú opodstatnenosť nových národných štátov, vzniknutých po mocenskom chaose v Rusku, ktoré existovalo ako vôbec jediná celoeurópska ríša (!), v XVI. – XVII. storočí.

Článok o Veľkom Izraeli sa začína viac-menej prekvapivým odhalením, že Abu Bakr al-Bagdadi, vodca ISIS, na ktorého je od decembra minulého roka vypísaná odmena 25 miliónov dolárov, je v skutočnosti syn židovských rodičov a agent Mossadu Simon Elliot. Údajne ide o informácie z „nezávislých zdrojov“, akými sú fotografické zábery amerického senátora Johna McCaina z jeho návštevy Sýrie, kde sa stretol so zástupcami prezidentovi al-Assadovi opozičnej Free Syrian Army (FSA). Spolu s ním totiž pózuje i muž podobný kalifovi al-Bagdadimu, ale hoci, ako uvádzajú The New York Times, fotograficky zachytený muž je (z dôvodu bezpečnosti) anonymný veliteľ Northern Storm Brigade – skupiny kooperujúcej s FSA, predsa len sa objavili dohady o podobnosti tvárí domnelého al-Bagdadiho a domnelého Simona Elliota. Ďalším „nezávislým zdrojom“ majú byť dokumenty spájané s Edwardom Snowdenom, ktorých pravosť však jeho právnik Ben Wizner poprel a označil ich za hoax.

Údajný agent Mossadu Simon Elliot alias kalif Abu Bakr al-Bagdadi (zdroj: dailystar.co.uk)

To, že Izrael odmietal prijať utečencov zo Sýrie, bola pravda do konca januára tohto roku, keď oznámil, že udelí azyl 100 sirotám z okolia Aleppa. Okamžite sa ozvali kritické hlasy, označujúce krok Izraela len za snahu zlepšiť svoj imidž, pretože 100 utečencov za 6 rokov trvania sýrskej občianskej vojny je žalostne málo. Nevôľu izraelskej politickej reprezentácie v prijímaní Sýrčanov možno vysvetliť obavami z potenciálnej hrozby straty majority židovského obyvateľstva na území Izraela, a teda i straty charakteru Izraela ako židovského štátu, ako v Los Angeles Times vysvetľuje korešpondentka z Jeruzalemu Batsheva Sobelman. Na druhej strane treba spomenúť, že Izraelom podporovaná charita Amaliah už viac ako 4 roky poskytuje zdravotnú starostlivosť ženám i deťom z južnej Sýrie – autobusmi ich i v spolupráci s FSA preváža do nemocníc na území Izraela, ktorý im zabezpečuje lieky, jedlo a prikrývky.

Vzťahy medzi Izraelom a Saudskou Arábiou sa naozaj otepľujú, ako dokazuje napríklad zmierňovanie antisemitskej rétoriky v saudskoarabskej tlači alebo stretnutia zástupcov oboch vlád, či už na zahraničných fórach alebo priamo v Izraeli, ale tvrdenia o pláne na vytvorenie Veľkého Izraela sú ničím nepodložené špekulácie. Keby sa Izrael chystal destabilizovať blízkovýchodné štáty, zbližoval by sa okrem Saudskej Arábie s ďalšími arabskými štátmi, ako je napríklad Egypt? Podľa Al Jazeera majú najlepšie vzťahy v histórii a Egypt dokonca zahlasoval za členstvo Izraela v komisii Spojených národov – za Izrael hlasoval prvýkrát od jeho vzniku v roku 1948.

Rusko od začiatku vojny v Sýrii zaujalo tvrdý, ale je pochybné, či i mierotvorný postoj, ako konštatuje článok. Z takmer 17 000 civilistov, zabitých v roku 2016, až 76% má na svedomí aliancia prezidenta al-Assada, podporovaného aj Iránom, a Ruska. Navyše v roku 2013, teda ešte pred vyhrotením konfliktu do takmer neriešiteľnej dnešnej situácie, Rusko vetovalo rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN a na konci roku 2016 sa opäť postavilo proti návrhu zastaviť bombardovanie Aleppa.

Predstava, že svet ovláda sprisahanie, nech už za ním stojí hocikto – slobodomurári, ilumináti, Židia –, je veľmi lákavá, ale nejde o nič nové. Každá doba (a každá politická reprezentácia) potrebuje niekoho, koho by označila za vinníka svojich prešľapov. Nezáleží na tom, či proklamovaný nepriateľ je skutočný, dôležité je odviesť pozornosť od vlastných chýb a skryť svoje zámery, ktoré, hoci nemusia byť také bombastické ako údajný plán Veľkého Izraela, môžu spôsobiť omnoho viac utrpenia, ak sa ich nepokúsime odhaliť a radšej sa sústredíme na predhodené chiméry.

Komentáre